We własnych niekomercyjnych produkcjach filmowych potrzebujemy podkładu muzycznego, który ubarwiłby odbiór filmu.
Prosty podłkad muzyczny można nagrać własnoręcznie lub skomponować elektronicznie za pomocą różnych programów komputerowych stworzonych do tego celu.
Jeśli jednak nie czujemy się na siłach pozostaje nam kilka sposobów aby legalnie użyć gotowych utworów muzycznych do własnych filmów.
Zgoda twórcy.
Najprościej byłoby uzyskać zgodę bezpośrednio od twórcy muzyki, którą chcielibyśmy użyć jako podkład. Jednak uzyskanie zgody (licencji) na korzystanie z utworów powszechnie znanych twórców może być bardzo trudne lub opiewać na ogromne kwoty. Dlatego najczęściej z takiego rozwiązania korzystają duże korporacje we współpracy z agencjami reklamowymi.
Można zwrócić się do artysty bezpośrednio z prośbą o wykorzystanie jego utworu w zamian za umieszczenie muzyki w ciekawym projekcie filmowym. Jednak jeśli taka możliwość nie jest informacją oficjalną twórcy, to lepiej nie proponować samemu tego swego rodzaju „barteru”, gdyż przez zdolnych artystów, którzy nieustannie są bombardowani tego rodzaju zapytaniami i wątpliwymi propozycjami ofert mających wartość przysłowiowych „gruszek na wierzbie” taka propozycja może zostać bardzo źle odebrana.
Możemy natomiast spróbować zwrócić się do któregoś z tych początkujących artystów, którzy sami ogłaszają taką chęć i mogą być zainteresowani wspólnym projektem, który pozwoli im na większą rozpoznawalność ich talentu.
Jest również wiele osób nie tylko wśród początkujących, które oficjalnie głoszą chęć nawiązania takiej współpracy. Komunikują o tym na przykład poprzez własne strony internetowe na których zamieszczają utwory z adnotacją o możliwości wykorzystania w zamian za informację o autorze.
Kompozytor.
Drugim rozwiązaniem jest zlecenie produkcji muzyki bezpośrednio do osób, które się zajmują produkcją audio i udźwiękowieniem filmów.
W przypadku skorzystania z takich usług ogromną zaletą jest to,że mamy kompozycję szytą na miarę i dopasowaną w 100% do montażu filmowego, estetyki i dynamiki filmu.
Minusem jest jednak to,że na końcowy efekt musimy poczekać a w przypadku prostych i szybkich montaży czasem potrzebujemy szybko dodać podkład muzyczny do wykorzystania tylko jako tło i po prostu zwyczajnie nie wymagamy zaawansowanej produkcji audio.
Ponadto jeśli sami montujemy pod bit, czyli dobieramy ujęcia do dynamiki gotowej muzyki, pasującej do naszego założenia to chcemy pracować samodzielnie na gotowym audio bez czekania na przedstawienie propozycji kompozytora.
Internetowe banki muzyki.
Gdybyśmy chcieli pozyskać plik audio do szybkiego montażu to pierwsze co przychodzi na myśl to internetowe banki muzyki bez tantiem.
W przypadku korzystania z płatnych banków muzyki, którą chcemy wykorzystać do projektów to chociaż na różnych serwisach bywają różnego rodzaju licencje to jednak mamy z reguły sztywno określone warunki korzystania z utworów.
Sprawa się komplikuje w momencie, kiedy chcielibyśmy poszukać darmowych banków muzyki i użyć jej do swoich projektów. Na internecie znajduje się sporo stron z darmowymi bankami audio jednak często mamy trudności ze znalezieniem właściwych. Jeśli nie jakość pozostawia wiele do życzenia to mnogość różnych licencji do darmowego korzystania powoduje,że możemy mieć problem z konkretnym poznaniem zasad korzystania z darmowego utworu. Dlatego wbrew pozorom nie zawsze jest to taka łatwa i oczywista sprawa.
Biblioteki Audio w Social Media.
W obecnych czasach własną twórczość zwykle zamierzamy udostępniać na internecie a najczęściej w mediach społecznościowych. Dzisiaj truizmem jest powtarzane wszędzie zdanie o tym,że Video opanowało Social Media.
Zamieszczanie w mediach społecznościowych filmów ilustrujących jakieś wydarzenie, vlog, czy inną własną twórczość, w których podkładem muzycznym jest znany utwór bez uzyskania na niego zgody jest jeszcze dość powszechne a osoby wstawiające te filmy nie zdają sobie sprawy z łamania praw autorskich. Ze względu na stale i dynamicznie rosnącą ogromna ilość użytkowników internetu oraz popularność mediów społecznościowych, ciągle są opracowywane nowe metody, które w założeniu powinny chronić i pogodzić zarówno twórców muzyki jak i twórców treści filmowych w mediach społecznościowych.
W Youtube istnieje system ContentID, który automatycznie wykrywa czy film przesłany do serwisu zawiera muzykę chronioną prawem autorskim (podobną funkcję mają też Facebook i Vimeo). W przypadku wykrycia film umieszczony na Youtube otrzymuje roszczenie o naruszeniu praw autorskich. Czasami taki film może zostać wyciszony lub całkowicie zablokowany ale najczęściej po prostu przychody z reklam w danym filmie trafiają do właściciela praw autorskich do materiałów, do których zgłoszono roszczenie.
Jednak osoby umieszczające filmy z popularnymi utworami muzycznymi w Youtube czy innych mediach nie są świadome tego,że podobnie jak w przypadku fotografii,czy jakiejkolwiek innej własności intelektualnej o wykorzystaniu stanowi przede wszystkim obowiązujące w danym kraju prawo autorskie a nie tylko regulaminy danej platformy i na każdy utwór powinni uzyskać zgodę twórcy lub stowarzyszenia dysponującego prawami do utworu i to bez względu na kontekst użycia.
Może się zdarzyć,że sposób zaproponowany na przykład przez Youtube nie będzie satysfakcjonujący dla twórców utworu i takie udostępnienie bez ich zgody może skończyć się pozwem sądowym. Oczywiście, ze względu na popularność utworów, ogrom użytkowników internetu , w dodatku w różnym wieku i niewspółmierną korzyść do niedogodności jaką właściciele praw autorskich osiągnęliby dochodząc swoich spraw w sądach, pozwy są sytuacjami raczej rzadkimi,ale zawsze istnieje takie prawdopodobieństwo.
Dlatego wychodząc naprzeciw coraz większej liczbie twórców filmowych i pojawiających się problemów dotyczących szybkiego i łatwego pozyskania legalnej, darmowej muzyki do filmu, włodarze mediów społecznościowych stworzyli własne biblioteki muzyczne z możliwością wykorzystania w filmie, który docelowo będzie udostępniony w obrębie konkretnej platformy.
Biblioteka Youtube.
Najpopularniejsze na świecie filmowe medium internetowe jakim jest Youtube od 2013 roku udostępnia swoją bibliotekę Youtube’s Audio Library.
Z bliblioteki Youtube może korzystać każdy kto chce jako podkład muzyczny użyć utworu do filmu, który wstawi na Youtube. Zasady są bardzo proste. Wystarczy być zalogowanym na własne konto na które chcemy udostepnić film i pobrać wybrany utwór. Jeżeli film docelowo chcemy wstawić na Youtube i wyświetlać go na Youtubie to możemy do filmu legalnie użyć każdej muzyki i dźwięku, który pobierzemy z biblioteki. W niektórych tylko przypadkach musimy uznać autorstwo twórcy czyli podać dane artysty w opisie filmu. Jednak nie tylko możemy legalnie użyć pasującego nam do filmu podkładu muzycznego ale nawet zarabiać na filmach z darmowymi utworami.
Biblioteka Facebook.
Jeśli mamy już film z muzyką z Youtube a chcielibyśmy udostępnić ten film na Facebook czy Instagram to nie możemy użyć muzyki z powyższej biblioteki co znaczy,że nie możemy wgrać tego filmu bezpośrednio. Możemy jednak film podlinkować, czyli udostępnić post ze wstawionym linkiem do filmu opublikowanego na Youtube.
Jednak większości która przesyła film na social media zależy na jak największym zasięgu i samym mediom społecznościowym również. Dlatego mocno konkurują ze sobą a zwłaszcza w dziedzinie video.
Z tego względu powszechnie znana jest sytuacja,że filmy wstawione bezpośrednio na facebookowy profil czy fanpage zdobywa szybciej, dużo większy zasięg niż film wstawiony jako link z Youtuba czy Vimeo. Facebook zmienił też technologię wyświetlania i film nie zawsze odtwarza się od razu tylko często widoczny jest jako post z miniaturką, która po kliknięciu przekierowuje do innego serwisu.
Dlatego aby film najlepiej się wyświetlał w wersji mobilnej i miał największy zasięg na Facebooku najlepiej byłoby wgrać film bezpośrednio na Facebooka. Jednak nie moglibyśmy wtedy korzystać z muzyki pochodzącej z darmowej biblioteki audio oferowanej przez Youtube. Z tego powodu Facebook walcząc o popularność z Youtube postanowił uruchomić własną, darmową bibliotekę muzyczną do wykorzystania w filmach wstawianych bezpośrednio na Facebook i Instagram.
Ta funkcja jest bardzo podobna do biblioteki Youtube.
Można pobrać bezpośrednio każdy utwór, wybierając spośród różnych kategorii, sortując po czasie trwania. Aktualna lista to około 1000 utworów i 1500 dźwięków, których możemy użyć do produkcji filmów i co ciekawe znajdują się tam naprawdę bardzo dobrej jakości utwory.
Natomiast poniżej dwa bardzo popularne banki muzyczne z muzyką do wykorzystania w internecie.