Quik
Quik
Niesamowita darmowa aplikacja producenta GoPro do super szybkiej, automatycznej edycji krótkich filmików na internet.
Wystarczy wybrać zdjęcia i filmy a program sam dopasuje przejścia, doda efekty i zsynchronizuje wszystko z muzyką.
Do projektu można dodać maksymalnie 75 klipów wideo i zdjęć z galerii urządzenia lub chmur np. Dropbox czy Google Photos czy GoPro Plus.
Program sam wykrywa twarze w klipach i zdjęciach, więc nie ma obawy,że przy dodaniu efektu czy automatycznym kadrowaniu zostaną one przycięte lub pominięte. Oczywiście w razie potrzeby można też kadrować ujęcia i zdjęcia manualnie.
Przy automatycznej edycji można wybierać spośród 23 zaimplementowanych styli video i ponad 80 darmowych utworów muzycznych lub dodać własny utwór ustawiając przy tym początek startu muzyki w filmie a Quik automatycznie dopasuje styl i przejścia do bitów utworu muzycznego.
Style są zaprojektowane z bardzo dużym wyczuciem estetycznym,więc z powowdzeniem mogą służyc nie tylko do krótkich, amatorskich filmików z wakacji ale także jako ciekawe prezentacje w każdego rodzaju produkcji wideo.
Jest też możliwość dopasowania każdego stylu do własnych potrzeb poprzez przestawienie kolejności klipów, dodanie napisów, przycięcie klipów, dodanie ramek, czasu trwania poszczególnych klipów czy całości filmu.
Utworzone wideo można zapisać lub bezpośrednio z programu wstawić na Facebook, Instagram, WhatsApp lub wysłać e-mailem.
FilmoraGo
FilmoraGO
Innym prostym programem do tworzenia filmów na urządzeniach mobilnych jest FilmoraGo.
Chociaż posiada kilka szablonów do automatycznego tworzenia filmów to jest czymś pośrednim pomiędzy automatyczną a całkowicie manualną edycją wideo na urządzeniach mobilnych.
Szablonów jest mało, ponadto są raczej bardzo proste i niewyszukane, więc program dużo lepiej się sprawdza samodzielnej edycji.
Obsługa aplikacji jest bardzo prosta a równocześnie pozwala na wprowadzanie własnych modyfikacji związanych z montażem.
Do nowego projektu z zasobów urządzenia mobilnego lub konta Facebook, Instagram lub Google dodaje się filmy które można przyciąć na odpowiednią długość oraz zdjęcia które można wykadrować a następnie wybiera się kolejność oraz przejścia między nimi, muzykę w tle z biblioteki własnej lub z biblioteki oferowanej przez sam program.
Można też dodać tytuły, napisy, efekty PIP, narrację głosową, różnego rodzaju filtry kolorów, nakładki efektów typu światła,bokeh, ramki itp. Które oprócz standardowo zawartych w programie można też dokupić. Ponadto można zmieniać prędkość i kierunek odtwarzania klipów, dopasować kontrast, jasność, saturację, ostrość, temperaturę barwową oraz winietę.
Filmy można edytować w proporcjach 16:9, 21:9 lub jako kwadrat 1:1(np. na Instagram)
W darmowej wersji aplikacja dodaje na końcu zmontowanego filmu kilkusekundowe animowane logo Filmora.
Wersja bez logo kosztuje 9,99 zł
Cyberlink Power Director
Cyberlink Power Director
Wśród wielu aplikacji do montażu filmów na urządzenia mobilne możemy też znaleźć aplikację PowerDirector.
To wyróżniająca się spośród innych mobilnych aplikacja do edycji wideo będąca praktycznie pełnowartosciowym NLE dostosowanym do urządzeń mobilnych i obsługi dotykowej.
Interfejs aplikacji jest bardzo zbliżony do standardowego programu montażowego w wersji komputerowej jednak obsługa jest w maksymalnym stopniu przystosowana do małych dotykowych ekranów.
Oprócz standardowej edycji klipów na timeline ma dodatkowe filtry i efekty w tym nawet kluczowanie green screen oraz posiada prosty edytor audio, bogatą bibliotekę gotowych darmowych przejść oraz możliwość zakupu nieustannie pojawiających się nowych dodatków. Do tworzonych filmów można dograć własny głos bezpośrednio z mikrofonu urządzenia mobilnego.
W samej aplikacji jest też bezpośredni dostęp do dużej ilości praktycznych tutoriali wideo.
Utworzone filmy można zapisać na karcie pamięci urządzenia lub przesłać bezpośrednio do social media lub chmury Cyberlink Cloud.
Wersja darmowa ma ograniczoną rozdzielczość renderowanych filmów do 720p, renderuje filmy ze znakiem wodnym z nazwą programu w dolnym rogu ekranu oraz wyświetla reklamy podczas generowania podglądu.
Wersja płatna kosztuje około 26 zł
ActionDirector
Cyberlink ActionDiretor
Przy okazji firmy Cyberlink warto wspomnieć o innym programie tego producenta – ActionDirector.
Jest to program, który został stworzony do pionowej edycji bezpośrednio nagrywanych filmów, celem późniejszego wyświetlania ich na smartfonach.
Działanie programu opiera się przede wszystkim na nagrywaniu filmów i zdjęć za pomocą smartfona już bezpośrednio w programie ActionDirector i ich edycji. Jednak można także wybrać z galerii smartfona filmy i zdjęcia wykonane wcześniej. Następnie program umożliwia przekadrowanie klipów i zdjęć, ustawienie czasu trwania, wybranie rodzaju przejść, dodanie napisów i podkładu dźwiękowego.
Dla klipów możemy dostosować ustawienia jasności, kontrastu i saturacji klipów oraz mamy do dyspozycji bardzo dużą bazę różnego rodzaju filtrów korekcji kolorów gotowych do natychmiastowego nałożenia na klipy wideo. Jest też filtr Skin Smoothener dla automatycznego wygładzania twarzy w ujęciach.
Utworzony film zapisuje się na urządzeniu a po wyrenderowaniu mamy możliwość wyboru opcji udostępniania.
Wersja darmowa ma ograniczenie do 720p, zapisuje na wyrenderowanym filmie znak wodny z nazwą programu w dolnym rogu ekranu i wyświetla reklamy.
Wersja pełna dla większej rozdzielczości, bez znaku wodnego i reklam kosztuje 16,99 zł
Adobe Premiere Clip
Adobe Premiere Clip
Producent znanego oprogramowania do edycji wideo ma również swoją darmową wersję na urządzenia mobilne.
Aplikacja jest bardzo uproszczona i posiada dość ubogi interfejs. Nie stanowi to jednak wady, gdyż przede wszystkim własnie ma służyć do wstępnego, szybkiego, podręcznego montażu a fakt działania w chmurze powoduje,że możemy dokończyć montaż w programie Premiere Pro na stacjonarnym komputerze.
Klipy wideo i zdjęcia możemy wybrać z biblioteki lub kamery urządzenia lub z chmury Creative Cloud , Lightroom , Dropbox, Google Photos, Google Drive.
Następnie mamy do wyboru dwa tryby – tryb automatyczny lub manualny.
W trybie automatycznym jedynie możemy zmienić kolejność wybranych do edycji materiałów oraz dodać muzykę i ustalić jej początek i tempo a program sam zmontuje materiał w bardzo prostym stylu z podstawowymi przejściami.
Drugim trybem jest tryb „Freeform” – możemy w nim dopasować czas trwania klipów, przekadrować zdjęcia, dopasować ekspozycję klipów czy dopasować klip do jednego z 30 predefiniowanych stylów koloru.
W preferencjach programu możemy ustawić własny znak wodny np. logo, które będzie się automatycznie dodawać do każdego utworzonego przez nas filmu.
Filmy edytowane za pomocą programu można zapisać do galerii lub chmur a nawet wysłać bezpośrednio do Premiere Pro CC dla dalszego dopracowania.
Aby pobrać program trzeba zarejestrować się w usłudze Creative Cloud jednak bez konieczności korzystania z subskrybcji pakietów oprogramowania Adobe. Subskrypcja z oczywistych względów jest wymagane jedynie w przypadku wysyłania projektów do dalszego korzystania w programie Premiere Pro CC.